1. George Steiner - Tłumacz, krytyk literacki i jego zbiór esejów
Jak zostać pisarzem? Czytać. Tak, to już wiemy ale kogo? Czytać tych, którzy piszą ale i tych, którzy czytają. George Steiner jako krytyk literacki, był przede wszystkim tym drugim. Swoją niesamowicie bogatą karierę, przecinającą największe uniwersytety wspomina z ogromną wdzięcznością. Wojna zmusiła do ucieczki i przemierzania Europy oraz poznawania jej języków w kolejnych krajach. To z kolei spowodowało dogłębną wiedzę o literaturze w oryginałach: niemieckich, francuskich, angielskich i innych. Odwiedzał w domu Joycea, znał Straussa i wielu innych tytanów myśli XXw. Zapytany o to, dlaczego nie postanowił pisać, odpowiada, że trzeba znać swoje miejsce w szeregu życia.
Właśnie z tego powodu, tytuł tego zbioru esejów jest przekorny. Z nostaligą wspomina w nich czasy kultury, w których można było z ludźmi porozmawiać. Dosyć popularna jest jego książka o Heideggerze w której widać kunszt literaty i chłodne oko krytyka patrzącego z bardzo daleka. Z tej oddali, czasy dzisiejsze - przepełnione iron manem i potteryzmem - są dla niego żałosną pseudomitologią. Jako osoba z innej epoki, przypomina nam prawdy od których chcemy uciec. "We are thrust into this world profundity unequal" - mówi, "bulk of humanity carries habitual fashion" - przypomina.
Chcemy ale nigdy się nam to nie uda. Stąd książka zakończona jest dosyć pesymistycznie - przynajmniej dla tych, którzy chcieliby na tym świecie urządzać sobie Eldorado. Bardzo ciekawa rozmowa z niepospolitym umysłem.