Bibliodesk
Aby korzystać z Bibliodesku konieczne jest posiadanie własnej półki.
Dodawanie półki
Aby dodać półkę wystarczy należy kliknąć przycisk Dodaj Półkę, który przeniesie nas do kreatora.
Utworzenie półki wymaga jedynie podania nazwy oraz lokalizacji (przybliżonej lub dokładnej).
Przy ustalaniu lokalizacji przybliżonej można ustawić środek okręgu dokładnie w miejscu naszego zamieszkania. Przed zapisaniem lokalizacja jest ona zawsze randomizowana w obrębie wybranego promienia w kilometrach.
Opcjonalnie możemy dodać zdjęcie naszej półki.
Po założeniu oółki możemy przejść do Bibliodesku, aby cieszyć się resztą funkcjonalności.
Mapa półek
Na mapie półek można znaleźć półki, które zostały publicznie otworzone przez użytkowników. W zależności od preferencji użytkownika, półka, która jest widoczna może posiadać dokładną lub przybliżoną lokalizację.
Po przybliżeniu można kliknąć na półki i otworzyć dokładniejszą informację wraz z linkiem, który przekieruje nas na zawartość półki.
Moje półki
Założenie pierwszej półki z reguły wystarcza. Każda półka posiada lokalizację na mapie, więc jest fizycznym odpowiednikiem regału, domu, księgozbioru. Zakładanie większej ilości półek ma sens w przypadku posiadania wielu domów, lokalizacji lub otwierania półek za które jesteśmy odpowiedzialni.
Każdy użytkownik posiada jedną główną półkę.
Główna półka
Główna półka jest półką na której umieszczane są wszystkie nowe egzemplarze książek, które są dodawane do systemu (nowe egzemplarze własne jak i istniejące egzemplarze innych użytkowników). Główna półka podświetla się na niebiesko.
W przypadku posiadania większej ilości półek, istnieje możliwość zmiany półki głównej. Pozwala to na zmianę dodawania półki na którą będą dodawane od tego momentu nowe książki.
Widoczna na mapie
Każda nowa półka jest domyślnie niewidoczna na mapie. Aby pokazać innym użytkownikom lokalizację półki oraz jej zawartość, należy włączyć widoczność półki na mapie.
W przypadku posiadania większej ilości półek, lub niechęci do pokazywania publicznego swoich zbiorów, w każdej chwili istnieje możliwość wyłączenia jej widoczności na mapie.
Pamiętaj, że...
Książki, które opuszczają Twoją półkę, prowadzą do niej nawet jeśli jest ona ukryta (podróż książki na mapie uwzględnia Twoją półkę).
Półki dostępne publicznie
Każdy poprzez publiczne wyszukiwanie książki może szukając egzemplarza książki trafić na Twój profil. Znajdują się na nim informacje o wszystkich dostępnych książkach (na wszystkich półkach) oraz lista otwartych półek. Po kliknięciu na daną półkę, zostaniemy przekierowani na zawartość danej półki.
Pamiętaj, że...
Ukrywanie widoczności półki na mapie powoduje jej ukrycie jedynie na współdzielonej mapie Polski w Bibliodesku. Nadal może być znaleziona przez innych użytkowników poprzez wyszukiwanie książek.
Kopiowanie linku do półki
Każda półka posiada swój unikalny adres, który można skopiować i udostępnić innym użytkownikom. W ten sposób trafią na książki, które znajdują się na danej półce. Przykładowy adres półki, który można skopiować w pasku adresu każdej przeglądarki:
https://www.youtalky.com/lib/kapsora-4o/
Ciekawe, że...
Półki posiadają w nazwie obce słowa, które są związane z pasją. Zapraszam do poznawania znaczeń każdego z nich.
Dzielenie się z innymi
Jeśli brakuje nam odwagi lub chcemy po prostu zareklamować zawartość naszej półki w jakimś miejscu, wystarczy, że zaopatrzymy się w kilka zakładek do książek, które będą prowadzić do listy naszych aktualnie posiadanych książek.
Zakładkę możemy wygenerować w opcjach dodatkowych półki w Bibliodesku.
Po kliknięciu w przycisk, dostaniemy plik z zakładką.
Możemy w najbliższej drukarni poprosić o wydrukowanie zakładki. Możemy również wydrukować ją samodzielnie używając do tego papieru kredowego (grube arkusze o gramaturze 300g/m2).
Być może...
zdarzy się, że widzimy osobę, która bez pamięci zaczytana jest w naszej ulubionej książce. W takiej sytuacji szansa, że po nawiązaniu znajomości gusta czytelnicze się choć w części pokryją jest spora. Warto mieć w takich sytuacjach choć jedną zakładkę.
Przygotowane zakładki