Jak skatalogujesz zbiór z nami?
Katalogowanie księgozbioru wymaga posiadania etykiet. Wtedy katalogowanie przebiega w sposób profesjonalny na wzór systemów bibliotecznych. Jak zdobyć etykiety i jak dodać na nie informacje o książkach? Przeczytasz tu też o benefitach ukończonego katalogowania.
Co to znaczy skatalogować książkę?
Prace nad skatalogowaniem księgozbioru trwały blisko dwa lata. - Najtrudniejszym zadaniem było spisanie wszystkich tomów i założenie im metryczek - mówi bibliotekarz, Tomasz Rozenberg.
(źródło: NKJP: (ABS): Biblioteka na plebanii, NTN Powiśle, 2000-05-19)
Słownik języka polskiego mówi nam, że katalogowanie to po prostu spisywanie zbioru. Cytat powyżej wspomina jednak o jakiejś metryczce. Co to takiego? Starsi pamiętają karteczki wewnątrz książek wypożyczonych z biblioteki. Zapisywano na nich kod osoby, która dostała od biblioteki dany egzemplarz danego tytułu. Właśnie biblioteki, bibliotekarki i bibliotekarze to źródło ogromnej wiedzy, która podpowiada nam jak skatalogować swój zbiór.
Jak Skatalogować Zbiór Książek?
Prawdziwe skatalogowanie na wzór bibliotek da nam nie tylko listę naszych książek ale ułatwi dzielenie się zbiorem, jego sprzedawanie, pożyczanie, inwentaryzowanie a do tego (w naszym przypadku) - poznawanie innych bibliofili.
Etykiety
Pierwszym krokiem jest zdobycie etykiet, które związane będą z papierową książką. Po założeniu darmowego konta, możesz pobrać z Bibliodesku PDF z 4 etykietami. Wydrukuj etykiety a następnie dodaj je do książek. Możesz je nakleić na tylną okładkę książki od wewnątrz, tak jak to robią biblioteki. Możesz też wyciąć jedynie kody QR, które są niezbędne do dalszego kroku.
Ktoś może powiedzieć, że istnieje sposób bez etykiet, który pozwoli nam na zrobienie takiej listy albo jeszcze lepiej - zaproponuje skatalogowanie zbioru w Excelu bądź aplikacji mobilnej. Takich amatorskich katalogów jest na pewno mnóstwo i wspaniale, że istnieją. Nic jednak o nich nie wiemy a katalogowanie tymi metodami może być żmudne i nie posiadać głębszego sensu. Jeśli już posiadasz książki opisane w Excelu i chcesz spróbować robić to lepiej - napisz do nas.
Katalogowanie
Etykieta - kod QR - która jest teraz na naszej książce, musi posiadać informacje o jej tytule oraz o tym, że leży na naszej półce. Aby dodać te informacje do kodu QR musimy go zeskanować za pomocą naszego smartfonu a następnie otworzyć link zawarty w kodzie ( dla starszych użytkowników internetu tutaj informacja o tym jak to zrobić ).
Dzięki połączeniu z bazą Biblioteki Narodowej, posiadamy najlepsze informacje o większości książek. Wystarczy wpisać numer ISBN w pole wyszukiwania (lub zeskanować ten numer z kody kreskowego) i po znalezieniu informacji kliknąć “Połącz z QR”.
Koniec
Podsumowując - wydrukuj (lub zamów), naklej i zeskanuj. Jeśli będziesz mieć jakieś uwagi, daj nam znać.
Zacznij katalogować razem z nami
Bez względu na to czy prowadzisz prywatną biblioteczkę i chcesz mieć rękę na pulsie czy prowadzisz biznes książkowy. Sprawdź naszą ofertę.
Pakiety Kodów